תאונות בבית: מה קורה שהמנקה נפגעת

תאונות בבית: מה קורה שהמנקה נפגעת

הבית, המקום הכי חשוב ומגונן עבורנו , הוא גם המקום עם האחוז הגבוה מאוד, שבו מתרחשות תאונות, לרבות: נפילות, חתכים, כוויות, שברים וכו'.אחת מהשאלות הכי נפוצות שאני שומעת מסביבי, היא בעניין חיפוש מנקה מומלצת לבית.מי מכם שעוסק בחיפושים אחר אחת כזאת, מזדהה היטב עם הכתוב אצלי, ומי שמעסיק כבר מנקה בבית, יודע היטב כמה זמן לקח למצוא אחת כזאת, שתהא לשביעות רצון כל בני הבית, ושתעבוד על בסיס קבוע, כלומר, לא תחליט יום אחד לא להגיע.למה בעצם אנחנו מעסיקים מנקה בבית?, או עובד במשק בית לצורך השאלה?אנחנו מעסיקים מנקה, על מנת שתבצע במקומנו, ועבורנו את המטלות השוטפות והיומיומיות שצריכות להתבצע בבית, ביניהן גם חלק מעבודות הבית הקשות יותר.היות ורוב התאונות מתרחשות בבית, ותאונות, מטבע הדברים, פשוט קורות, אל תחשבו שאצלכם בבית זה לא יכול לקרות !.חישבו על המנקה שלכם או עובד משק הבית שלכם, כפי שתרצו שמישהו אחר יחשוב עליכם. כמו שאם חס וחלילה, לא תחשבו לנהוג ברכב ללא ביטוח חובה, שיבטח אתכם באם יקרה לכם או למישהו אחר פציעה גופנית עם הרכב, כך אל תעסיקו עובד במשק בית ללא ביטוח.

יש לדווח למוסד לביטוח לאומי על העסקת עובד במשק בית. ההליך מאוד קל, וניתן לבצעו פרונטלית, באמצעות טפסים בדואר, ואף און ליין.

התשלום בעבור ביטוח לעובד משק הבית הוא באחוזים בודדים מתוך התשלום הכולל שמשולם למנקה. כלומר תמורת שקלים בודדים, הבטחתם לעצמכם שקט, שאם חלילה העובד יפצע, הוא יוכל לפנות למוסד לביטוח לאומי, לצורך קבלת פיצוי.

חשוב לציין, כי אם מתרחשת תאונה בבית שבני הבית , לא דיווחו כחוק על העסקת עובד, בני הבית יהיו חשופים לתביעות ישירות בגין הפציעה , תביעות שיכולות להסתכם בעשרות ואף במאות אלפי שקלים.

בנוסף, לאחר הסדרת הביטוח במוסד לביטוח לאומי, יש להשלים מענה למלוא זכויותיה של המנקה, כגון בעניין פנסיה, ורצוי להתייעץ עם סוכן ביטוח בעניין זה.

מנקה היא מצרך נדיר. כל כך נדיר , שכבר יש לנו אחת כזאת, יש לשמור עליה מכל משמר.

דיווח וביטוח של העסקת מנקה בביתך, הוא הליך פשוט, שמבטיח לך – בית נקי וראש שקט.

 

כותבת המאמר בנושא דיווח למוסד לביטוח לאומי על העסקת עובד במשק בית, הינה עו"ד ענבר בכר לוי, עורכת דין לאימהות, נזקי גוף וביטוח לאומי.

מאמר זה פורסם, בגיליון מס' 18 של קול השכונה יוני 2014, לצפייה במאמר לחצי כאן.

אורנית 2, תל מונד, 4060602 | law4moms@gmail.com | טלפון: 077-4655055 | נייד: 054-4450505 | פקס: 077-4655056

האמור באתר זה, אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי מקצועי. תוכן האתר נכון למועד כתיבתו בלבד, ונכונותו עלולה להשתנות מעת לעת. כל הזכויות והתכנים באתר זה שמורים לעו"ד ענבר בכר לוי.
העתקה בלתי מורשית של התוכן הינה עבירה על חוק זכויות יוצרים | עיצוב אתרים www.DanaDesign.co.il