תאונות ילדים בחופש: ביטוח 24 שעות ביממה

תאונות ילדים בחופש: ביטוח 24 שעות ביממה

במהלך החופשה בחו"ל, בזמן החופשה השנתית בבית מלון או בצימר, במסיבת סוף השנה של הגן או הבית ספר, או אפילו בזמן משחק בגן השעשועים אחר הצהרים, ילדים נפצעים כל העת.

ילדים מטבעם ומטיבם, משחקים בחופשיות נטולת דאגות, הם אינם רואים מראש את הסכנות הצפויות להם בכל פינה, והם מבחינים בסיכונים, מאוחר מידי, ובדיעבד, לאחר שכבר נפגעו בתאונה.

רוב פגיעות הילדים בתאונות הן קלות, אך בחלק מהמקרים, הפגיעות הן קשות, ויכולות להסתיים במוות.

מה שאינו ידוע להורים רבים הוא, כי רוב הילדים מבוטחים בביטוח תאונות אישיות ,המקיף כל מקרה של פציעה או פגיעה של הילד, בשעת משחק, תאונה, טיול או פציעה, בגן הילדים או בבית הספר, וגם במהלך שעות הפנאי.

אין צורך להוכיח, רשלנות או אשמה של מישהו על מנת לתבוע את הביטוח, היות והמדובר בביטוח תאונות אישיות של משרד החינוך, החל מכוח חוק חינוך חובה, ואשר נועד לבטח את כל הילדים, הזכאים לחינוך חינם (החל מגיל 3 ועד כיתה י"ב (כולל), במסגרות חינוכיות ציבוריות (גן עירייה ו/או מועצה, בתי ספר יסודיים, חטיבות ותיכון), כל ימות השנה, בכל שעות היממה, בארץ או בחו”ל, בכל תאונה המתרחשת במסגרת חינוכית, ו/או מחוץ לה.

התשלומים בגין ביטוח זה, נחשבים כתשלומי חובה, אותם העירייה או המועצה גובה מההורים באופן שוטף, במהלך שנת הלימודים. הכיסויים הנכללים בפוליסות נקבעים מראש, וגם זהות חברת הביטוח, נקבעת במכרז, אחת לכמה שנים.

חשוב לזכור, כי ביטוח זה מכסה אך ורק אירועים פיזיים, חיצוניים, גלויים לעין או בלתי צפויים – שהובילו לפגיעה גופנית אצל ילדים. כלומר- אין כיסוי למחלות. כמו כן, במקרים שבהם אפשר לקבל פיצוי בגלל הפגיעה, לפי הסדרים ספציפיים אחרים, כמו תאונת דרכים, תאונת עבודה, מלחמה, מחלה, רשלנות רפואית, פגיעה ממעשה פלילי וכו’, לא יהיה ניתן לקבל פיצוי נוסף במסגרת ביטוח תאונות אישיות זה .

הכיסויים הביטוחים אשר קיימים בביטוח זה, ובגינם ניתן לקבל פיצוי כספי, הם כדלקמן:

  • פגיעה גופנית, שבעקבותיה הילד מאושפז בבי”ח, ו/או נעדר מבית הספר או הגן.
  • פגיעה גופנית משמעותית, שבעקבותיה נותרו אצל הילד נזקים שילוו אותו גם בעתיד, כמו למשל: אובדן שיניים, צלקות משמעותיות (באישור מיוחד), שברים בגוף, פגיעות קשות המצריכות טיפול רפואי קבוע ואף מוות.
  • החזר עבור הוצאות רפואית, שהוצאו בפועל, ובעבור עלות בפועל של השכרה, ו/או השאלה, ו/או רכישה של אמצעי עזר רפואיים.
  • כיסוי להורים בגין פגיעה גופנית וכמו כן מוותם – אשר נפגעו במסגרת השתתפות בפעילות המוסד החינוכי, שבו לומד הילד, לרבות ליווי בטיולים, השגחה באירועים, השתתפות בפעילויות חינוכיות מחוץ ובתוך שטח בית הספר וכד’.
  • הוצאות חילוץ בגין פגיעה בתאונה.

כשאנו נפגעים, אנחנו הולכים לטיפול, מחלימים ומתגברים, אבל כאשר הילדה או הילד  שלנו נפצעים, אנחנו  מעורערים, רואים את הסבל, ומרגישים חוסר אונים ותסכול גדול.

בהתייחס לפגיעה בשיניים, יש הסדר מיוחד, לפיו  לא מקבלים החזר בגין טיפולי שיניים שנפגעו בתאונה. יחד עם זאת, ניתן  לבצע את כל טיפולי השיניים מראש וללא תמורה, במרפאות המאושרות לכך ע"י חברת הביטוח .

עד מתי ניתן לקבל פיצוי מחברת הביטוח?

על מנת לקבל פיצוי במסגרת פוליסת תאונות אישיות, יש להגיש תביעה עד שלוש שנים, לאחר שקרה מקרה התאונה. אבל, כאשר מדובר בקטין/נה מתחת לגיל 18, מתחילים למנות את תק’ שלוש השנים החל מגיל 18. כלומר, ניתן להגיש תביעה עד להגעת הקטין/נה לגיל 21.

חשוב להבין שאין למהר להסקת מסקנות. ראשית יש לעבור את התקופה הראשונית ולהתמקד בריפוי והחלמת הילדים. בשלב השני, יש לפנות לעורך דין המתמחה בתחום, על מנת לקבל יעוץ משפטי ספציפי, בהתאם לנסיבות התאונה, ולהשלכות הפגיעה הגופנית. 

ההתנהלות אל מול חברת הביטוח, מצריכה הבנה בתחום המורכב, המשלב ידע משפטי, והבנה רפואית של הפגיעות הגופניות, והשלכתן התפקודית בחיי הילד. לכן, בכדי להימנע מדחיית התביעה, ו/או מטעויות ושגיאות העלולות לפגוע במיצוי מלוא הזכויות, מומלץ להורים להיעזר בייצוג מקצועי של עורכי דין הבקיאים בתחום.

כאמא וכעורכת דין שעוסקת בתחום נזקי הגוף, כאשר אני מייצגת הורים לילדים שנפגעו בתאונות, אני נותנת להם בפגישת יעוץ, מידע מלא על זכויותיהם. בהמשך אני מטפלת עבורם בהגשת התביעה, מייצגת אותם מול חברת הביטוח, ובמידת הצורך גם בהגשת תביעה לבית המשפט – עד לזכייה בתביעה וקבלת התשלומים. שכ"ט עו"ד בתביעת תאונות אישיות, נגבה הן באחוזים מהפיצוי הכספי בסוף ההליך, והן ע"י תשלום מקדמה מראש. שיעורי האחוזים והסכומים אינם קבועים, והם משתנים מעו"ד לעו"ד.

 

אורנית 2, תל מונד, 4060602 | law4moms@gmail.com | טלפון: 077-4655055 | נייד: 054-4450505 | פקס: 077-4655056

האמור באתר זה, אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי מקצועי. תוכן האתר נכון למועד כתיבתו בלבד, ונכונותו עלולה להשתנות מעת לעת. כל הזכויות והתכנים באתר זה שמורים לעו"ד ענבר בכר לוי.
העתקה בלתי מורשית של התוכן הינה עבירה על חוק זכויות יוצרים | עיצוב אתרים www.DanaDesign.co.il